Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü BTSO’da

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü BTSO’da

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ilk ziyaretini Bursa’ya gerçekleştirdi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO)ev sahipliğinde sanayi bölgelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Özlü, “Sanayicilerimizin talepleri Üretim Reform Paketi’nde yer alacak” dedi.

BTSO Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Faruk Özlü, Bursa’nın 22 sanayi bölgesi ve üretim altyapısı ile diğer şehirlerden farklı bir yapıda olduğunu, Bakanlığı dönemindeki ilk ziyareti de Bursa’ya yaptığını söyledi. Ülke olarak 15 Temmuz’da çok önemli bir demokrasi testinden geçtiklerini belirten Bakan Özlü, Türkiye’nin bu sınavdan başarıyla çıktığını ifade etti. Yabancıların bu süreçte Türkiye’yi şaşırarak izlediklerini dile getiren Özlü, “Tankların yollarda olduğu, helikopterlerin milletine kurşun yağdırdığı görüntüleri izlediler. Bu durum Türkiye için hiç hoş bir görüntü olmadı. Bizler bu algıyı düzeltmek zorundayız. Gerçek Türkiye’nin 16 Temmuz’dan itibaren yeniden işine odaklandığını, fırınlarını, pastanelerini açtığını anlatmalıyız” dedi.

“ÜRETİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

BTSO ev sahipliğinde yaptıkları toplantıda sanayicilerin sorunlarını dinlemeyi ve devlet olarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Bu dönemde üzerinde durduğumuz en önemli konuların başında Üretim Reform Paketi geliyor. Bu paketle üretimin önündeki engelleri kaldırmayı, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak yatırımların yolunu açmayı hedefliyoruz. Bursa iş dünyasının talepleri de bu reform paketinde yer alacak” diye konuştu. Ar-Ge Reform Paketi’nin 2. dökümanı olan yönetmeliklerin hazırlandığını belirten Faruk Özlü, Meclis’e gönderdikleri Bireysel Emeklilik Sistemi’yle de 10 yılda 90 milyar TL’lik bir tasarrufu hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

BAŞKAN BURKAY: “HEDEFLERİMİZE ULAŞACAĞIZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da FETÖ’nün hain saldırısına tepki gösteren ilk Oda olduklarını belirterek, “Milletimizin feraseti ve dik duruşu, ülkemiz üzerindeki oyunları boşa çıkardı” dedi. Türkiye’nin son 10-15 yıllık süreçte önemli ekonomik kazanımlar elde ettiğine dikkat çeken Burkay, “Dünya ekonomileri arasında 27’nci sıradan 17’nci sıraya yükseldik. Önümüzde dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefimiz var. Ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda 79 milyon vatan evladı, artık çok daha azimli ve kararlı. Siyasi görüşü ve ideolojisi ne olursa olsun terör olayları karşısında tek yürek olan Türkiye, ideallerine de aynı birlik ve beraberlik içerisinde rahatlıkla ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından sanayi bölgelerinin temsilcileri, Bakan Özlü’ye sorunlarını, beklentilerini ve çözüm önerilerini aktardı. İstişare Toplantısı’na Vali İzzettin Küçük, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu üyeleri, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da katıldı.

www.btso.org.tr